Kostiuchnówka

 • Z darami na Ukrainę - Wołyń 2018

   Z darami na Ukrainę - Wołyń 2018_9
  Już tradycyjnie na początku roku z Polski na Wołyń ruszają Przyjaciele, żeby zrealizować Akcję Świąteczna Paczka. W dniach 3-6 stycznia 2018 r. wzorem roku ubiegłego p. Aneta Tokarska wraz z delegacją z Łodzi, Łowicza, Zgierza, Brzezin, Uniejowa uczestniczyła w uroczystości przekazania darów, które zebrano podczas akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Centrum Dialogu Kostiuchnówka. Związek Harcerstwa Polskiego w Łodzi przewodniczy akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”. W tym roku dary dotarły do mieszkańców Wołynia: Kostiuchnówki, Zdołbunowa, Łucka, Maniewicz, Kowla i Zamłynia.
  Na ręce p. Anety Tokarskiej Dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchnówka p. Jarosław Górecki złożył serdeczne podziękowania dla Dyrekcji, Wychowawców, Rodziców oraz Uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im Henryka Sienkiewicza w Opocznie, za zorganizowanie i przyłączenie się do akcji „Świąteczna Paczka dla Wołynia”.
  W słowach skierowanych do przybyłych gości gospodarz CDK powiedział: „Wszyscy zgromadzeni na spotkaniu są jedną, wielką polsko-ukraińską Kostiuchnowską Rodziną zrzeszającą dyplomatów, harcerzy, członków organizacji społecznych, przedstawicieli biznesu i placówek oświatowych, samorządowców, oraz władz województwa łódzkiego i wołyńskiego…..
  Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!
  ZHP Centrum Dialogu Kostiuchnówka”

  Polskie kolędy zaśpiewane przez dzieci ze szkoły w Kostiuchnówce wzruszyły do głębi serca przybyłych do szkoły z prezentami Polaków. Stworzyły one rodzinny klimat spotkania, na którym wspominano dzieje roku zeszłego, snuto plany na rok bieżący, wymieniano się darami i składano świąteczne życzenia. Tematem przewodnim spotkania było omówienie planów związanych ze zbliżającymi się obchodami 100–lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i ich organizacją na kostiuchnowskiej ziemi.

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć upamiętniających uroczyste wręczenie paczek

 • Pomoc dla Wołynia - 2017

  Szanowni Nauczyciele, Drodzy Uczniowie i Rodzice

  Wzorem ubiegłego roku Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie zwraca się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc rzeczową dla Polonii zamieszkałej na Ukrainie (Wołyń) w postaci:

  - artykuły żywnościowe trwałe (herbata, kawa, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne i rybne, warzywa w puszkach, słodycze),

  - środki czystości (proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło/żel myjący),

  - odzież (koszulki sportowe, spodenki sportowe, dresy, obuwie sportowe, tenisówki),

  - zabawki (pluszowe, puzzle, maskotki, lalki i inne),

  - wyposażenie mieszkania (koce, pościel, ręczniki),

  - pomoce dydaktyczne (magnetofony, książki, zeszyty, długopisy, ołówki, kleje, kredki, mazaki, bloki rysunkowe, papier kolorowy, gry dydaktyczne).

  W 2012 roku nasza placówka wraz z innymi szkołami województwa łódzkiego z inicjatywy dyrektorów podpisały umowy partnerskie ze szkołami na Wołyniu, m.in. ze szkołą w Kostiuchnówce, Kowlu, Manewiczach, Horajmówce. Są to umowy, które zaowocowały stałymi kontaktami i wymianą młodzieży, jak również spowodowały stałą opiekę nad miejscami pamięci na Ukrainie, jak i w Polsce.

  Prosimy o przekazywanie w/w darów do sali 35 lub 204 w dn. 4-20 grudnia 2017 r.

  Będziemy ogromnie wdzięczni za wszelką udzieloną pomoc Naszym Rodakom na Wschodzie.

   

  Serdecznie zapraszamy Państwa jako Wychowawców i Nauczycieli do udziału w tym przedsięwzięciu i wspierania swoich podopiecznych w realizacji tej szczytnej akcji. Ewentualne odpowiedzi na pytania i wsparcie w tym zakresie otrzymacie Państwo ze strony koordynatorów projektu czyli: Anety Tokarskiej, Moniki Pawlik i Marty Duch oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego SP nr 3 w Opocznie.

  Z wyrazami szacunku

  Samorząd Uczniowski

  Koordynatorzy Projektu – Aneta Tokarska, Monika Pawlik, Marta Duch

   

   

 • Impresje fotograficzne z Ukrainy


  Zapraszamy do obejrzenia kilkudziesięciu zdjęć zrobionych w czasie wycieczki na Ukrainę.

  Kostiuchnówka 2_4
  Zdjęcia z Kostiuchnówki


  Krajobrazy Ukrainy_1
  Krajobrazy Ukrainy


  Łuck_3
  Miasto Łuck

 • Z wizytą w szkole partnerskiej na Ukrainie


  Szkoła partnerska w Horajmówce

  Dyrektor ZSS nr 3 Aneta Tokarska w dniach 29.05-2.06.2017 r. wraz z opiekunami oraz młodzieżą z ZSS nr 3, ZSS nr 2 i ZSS nr 1 w Opocznie uczestniczyła w podróży historyczno-refleksyjnej szlakiem walk oddziałów Legionów Polskich (LP) na Polesiu Wołyńskim podczas I wojny światowej.

  W 2012 roku Dyrektor ZSS nr 3 podpisała umowę partnerską ze szkołą na Wołyniu w Horajmówce. Jest to umowa, która zaowocowała stałymi kontaktami i wymianą młodzieży, jak również spowodowała stałą opiekę nad miejscami pamięci zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce.

  Młodzież wypoczywała w budynku Centrum Dialogu Kostiuchnówka, niewielkiej wiosce koło miasta Kuzniecowsk, który pełnił funkcję dawnej polskiej szkoły do 2003 r., zbudowanej w 1936 r. ze składek członków Związku Legionistów Polskich. Już wówczas stanowił on zaplecze dla wycieczek z centralnej Polski. W sierpniu 2011 r. wyremontowany budynek został poświęcony pod nazwą Centrum Polonijne „Polska Szkoła”. Jako ośrodek CDK promuje współpracę polsko-ukraińską m.in. w formie partnerstwa szkół. Spełnia również rolę domu noclegowego dla uczestników wycieczek, przede wszystkim z województwa łódzkiego, odwiedzających rejony walk i cmentarze legionowe na Polesiu Wołyńskim oraz partnerskie instytucje i placówki ukraińskie.

  Celem tegorocznego wyjazdu byłoodwiedzenie i zapalenie zniczy na cmentarzach legionistów Józefa Piłsudskiego m.in. w Kostiuchnówce (Cmentarz Legionowy „Na Górce” i Stary Cmentarz Polski), Kowlu, Kuklach, Wołczecku. Ponadto zwiedziliśmyPolski Lasek, w którym znajduje się miejsce pochówku żołnierzy Legionów Polskich poległych w bitwie pod Kostiuchnówką w 1916 r. Weszliśmy m.in. na najwyższe wzgórze w tej okolicy, nazwane już w 1915 r. Polską Górą. Spełnia ona obecnie rolę punktu widokowego, pozwalającego docenić wysiłek bojowy walczących tu legionistów.

  Młodzież miała okazjęuczestniczyć w uroczystościach zakończenia roku szkolnego w szkole partnerskiej w Horajmówce, jak również w Kostiuchnówce. W tych dniach dzięki wspólnej zabawie mogliśmy zintegrować się z młodzieżą ukraińską, poznać tamtejszy system oświaty. Zorganizowaliśmy zawody sportowe, konkursy plastyczne, wieczornicę z piosenką patriotyczną, a także przeprowadziliśmy pogadanki i działania profilaktyczne mające na celu poszerzenie wiedzy na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych.

  Wizyta na Ukrainie_47

  Młodzież uczestniczyła w prelekcji na temat prowadzonych badań nad ekshumacją zwłok poległych legionistów, którą poprowadził wieloletni komendant obozów harcerskich na Wołyniu, pełnomocnik Chorągwi Łódzkiej ZHP ds. Wschodu – harcmistrz Jarosław Górecki – tutejszy społeczny dyrektor i opiekun budynku Centrum Dialogu Kostiuchnówka. Uczniowie zwiedzili również Salę Tradycji, znajdującą się w CDK. Jest to miejsce, w którym można zapoznać się z wydarzeniami z okresu I wojny światowej i historią Legionów Polskich, a także zobaczyć oryginalne eksponaty sprzed prawie stu lat, znalezione m.in. na Reducie Piłsudskiego, Polskim Lasku czy wokół Słupów Pamięci, w czasie zwykłych prac obozowych. Treścią ekspozycji jest więc nie tylko historia, ale także „współczesność” polsko–ukraińskiej współpracy.

  Uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić również Rówieńską Elektrownię Atomową w Waraszu (stary Kuzniecowsk),Zamek Lubarta w wojewódzkim mieście Łuck, Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XVII w., a także podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego.

  Ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Manewiczach u księdza, lekarza medycyny Andrzeja Kwiczoła, proboszcza parafii rzymskokatolickiej, duchowego przywódcy miejscowej Polonii. Kościół p.w. Ducha Świętego, którego proboszczem od 2001 r. jest ksiądz Andrzej wybudowano za składki legionistów przed II wojną światową. Niestety, potem pełnił rolę magazynu soli. Przez dziesięciolecia sól skamieniała. W 1989 roku kościołem wstrząsnęła seria wybuchów. Skała z soli miała być usunięta za pomocą dynamitu - opowiadał proboszcz - „Efekt jest taki, że w środku straszą obdrapane ściany, a wychodzącą ze ścian sól i tak trzeba wynosić wiadrami po każdej zimie”.

  Cmentarz w Ostrówkach – ostatni etap naszej podróży. W drodze powrotnej młodzież złożyła hołd i uczciła minutą ciszy pamięć o ofiarach Rzezi Wołyńskiej zamordowanych w Woli Ostrowieckiej i Ostrówce. Na cmentarzu parafialnym spoczywają szczątki ciał wydobyte podczas ekshumacji w 1992 r. oraz urządzono kwatery wojenne polskich żołnierzy poległych w 1920 w wojnie polsko-bolszewickiej i w 1939 r. Historia tego miejsca wywarła ogromne wrażenie zarówno na młodzieży, jak i na opiekunach. Przekonaliśmy się bowiem, że „historia jest wyciągiem z niezliczonych biografii” - jak powiedział Thomas Carlyle.

  Wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie finansowe, za co składamy:

  Serdeczne podziękowania

  Burmistrzowi Opoczna Rafałowi Kądzieli

  Na uwagę zasługują sponsorzy, którzy ufundowali nagrody i prezenty dla dzieci ukraińskich ze szkoły partnerskiej i nie tylko. Za każdą pomoc rzeczową i finansową serdecznie dziękujemy naszym Szlachetnym Sponsorom:

  Wizyta na Ukrainie_6

  - Zakład Przetwórstwa Mięsnego Grzegorz Nowakowski

  - Słoneczny Dwór

  - Zakładowi fryzjerskiemu p. Doroty Fiderek

  - Apteka Izabeli Stępień

  - Apteka Robert Zalega

  - Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej

  - Kwiaciarnia Glorioza Henryk Powązka

  - Market spożywczy Carrefour

  - Ceramika Paradyż – Zakład Produkcyjny w Opocznie

  - Ceramika GresBud w Jabłonnej

  - Urząd Miejski w Opocznie

  - Sklep medyczny IRMED

  - p. Monika Budzyńska,

  - p. Jolanta Telus,

  - p. Gertruda Lewandowska

  - p. Bogdan Czarnecki

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć upamiętniających pobyt na Ukrainie
 • Podziękowania za Świąteczną paczkę dla Wołynia 2017

  Paczka dla Wołynia_7

  W dniach 3-6 01. 2017 r. wzorem roku ubiegłego dyrektor ZSS nr 3 Aneta Tokarska wraz z delegacją z Łodzi, Łowicza, Zgierza, Brzezin, Uniejowa uczestniczyła w uroczystości przekazania darów, które zebrano podczas akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Centrum Dialogu Kostiuchnówka. Związek Harcerstwa Polskiego w Łodzi przewodniczy akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”. W tym roku na ręce pani dyrektor Anety Tokarskiej ZHP przesłał list z podziękowaniami:

  „Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele Kostiuchnówki,

  Serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznej akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”.

  Tek rok był wyjątkowy, mieliśmy rekordową liczbę darów, produkty i gotowe paczki przygotowało też dużo szkół i środowisk. Nieocenioną pomoc udzieliły firmy z województwa łódzkiego i władze samorządowe zaangażowane w nasze świąteczne dzieło.

  Przesyłamy list, jaki otrzymaliśmy od Hufca Wołyń Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. Spotkanie w Równem na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Załączamy kilka zdjęć, które nie są jednak w stanie oddać ciepłej i rodzinnej atmosfery tego mroźnego styczniowego przedpołudnia.  

  Nasze dary dotarły do kilkuset mieszkańców Wołynia: Kostiuchnówki, Równego, Zdołbunowa, Łucka, Maniewicz, Kowla, Zamłynia, Lublińca, Kukli, Horajmówki.

  Ponadto paczki ufundowali m.in.:

  • Zakłady Mięsne PAMSO SA w Pabianicach
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu
  • Urząd Miasta i Gminy w Uniejowie
  • Urząd Gminy w Rozprzy
  • Urząd Miasta Zgierza
  • Starostwo Powiatowe w Brzezinach
  • Fabryka Rajstop ADRIAN
  • Rossman
  • Urząd Gminy w Inowłodzu
  • Zespół Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Inowłodzu
  • Szkoła Podstawowa w Królowej Woli

  Sprzęt sportowy do hali w Kostiuchnówce ufundował Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku.

  Torby medyczne i wyposażenie punktu medycznego w Kostiuchnówce ufundowała Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska w Szczecinie.

  Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!

  ZHP Centrum Dialogu Kostiuchnówka”

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć upamiętniających uroczyste wręczenie paczek

  Zobacz list od Hufca Wołyń Harcerstwa Polskiego na Ukrainie

 • Zapłonął Ogień Niepodległości na Ukrainie

  Zapłonął Ogień Niepodległości na Ukrainie

  Wizyta na Ukrainie_1

  W dniach 4-6 11 2016 r. wzorem ubiegłego roku młodzież z ZSS nr 3 w Opocznie wraz z dyrektorem Anetą Tokarską i opiekunem Moniką Pawlik uczestniczyła w Uroczystości pobrania Ognia Niepodległości w Polskim Lasku na Ukrainie (Kostiuchnówka).

  Tradycja Ognia Niepodległości wiezionego przez harcerzy rowerem na obchody Narodowego Święta Niepodległości ma już 16 lat.Główny scenariusz jest zawsze ten sam. Płomień przenoszony jest ze zniczy palących się na grobach polskich legionistów poległych w walkach o niepodległość w czasie kampanii wołyńskiej 1915-1916 r. do lampy żeglarskiej przymocowanej solidnie do bagażnika roweru. Tak umocowany Ogień Niepodległości jedzie na uroczystości Święta Niepodległości w Polsce.Wyprawa trwa kilka dni, do przejechania jest 700 kilometrów.

  W tym roku po raz pierwszy sztafeta rowerowa z Ogniem Niepodległości pojechała w dwie strony. Druhny i druhowie z hufca ZHP Zgierz ruszyli z Kostiuchnówki do Polski, przez przejście graniczne w Uściługu-Zosinie, dalej do Hrubieszowa, Zamościa, Lublina, Puław, aby dotrzeć do Warszawy na obchody święta niepodległości na placu marsz. J. Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Druga grupa – harcerze hufca Wołyń – pojechała do Łucka i dalej do wołyńskich miast Równe i Zdołbunów, gdzie trafi do polskich środowisk na święto niepodległości.

  Pomysł zrodził się w 2000 r. w gronie druhen i druhów hufca ZHP Zgierz, którzy pod koniec ubiegłego wieku zaczęli jeździć do Kostiuchnówki, aby tam odbudowywać zniszczone i zapomniane cmentarze legionowe. Dlatego też sztafeta rusza z Kostiuchnówki, gdzie w Polskim Lasku znajduje się cmentarz wojenny Legionów Polskich. Pierwsi żołnierze spoczęli na nim jesienią 1915 r., gdy stacjonowały tam wszystkie trzy brygady. Dzisiaj na cmentarzu w Polskim Lasku pochowani są również żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, legioniści przeniesieni z innym zniszczonych grobów na Wołyniu. 

  Uroczystość pobrania Ognia Niepodległości w Polskim Lasku zgromadziła w tym roku jak zwykle dziesiątki delegacji z różnych środowisk i miejscowości po obu stronach Bugu. Udział w niej wzięli uczniowie i nauczyciele szkół z Łodzi, Zgierza i Opoczna. Towarzyszyliśmy harcerzom od pierwszej sztafety, to właśnie dzieci przywożą Ogień Niepodległości na wojewódzkie uroczystości listopadowe w Łodzi. W uroczystości udział wzięli uczniowie ze szkół ukraińskich, a także środowiska Polaków z Wołynia z Łucka, Kowla, Lublińca, Kostiuchnówki, Maniewicz, Prilesnej, Równego, Zdołbunowa, polscy dyplomaci i pracownicy z konsulatu generalnego RP w Łucku. Ponadto liczne reprezentacje powiatów, miast i gmin po obu stronach granicy: z Maniewicz i Kostiuchnówki, ze Zgierza, Lublina, Ostrowca Świętokrzyskiego, Ozorkowa, Rozprzy, Zelowa, Opoczna, Mełgiewa. Gmina Mełgiew przyjechała z orkiestrą dętą, która zapewniła muzyczną oprawę uroczystości. Do Kostiuchnówki niezwykle liczni przybyli w tym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem, oddziału Karpackiego, Nadbużańskiego i Komendy Głównej SG, wraz z funkcjonariuszami służby celnej i policji województwa lubelskiego i łódzkiego. Oni również od ponad dwóch lat opiekują się polskimi mogiłami na Wołyniu. Niezawodną obecność zapewniło województwo łódzkie, oprócz władz samorządu województwa, który od 6 lat współpracuje z obwodem wołyńskim.

  Nie zabrakło też pracowników Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które nie tylko jest partnerem wielu przedsięwzięć historycznych i edukacyjnych realizowanych w Kostiuchnówce, ale też jego pracownicy osobiście angażują się codzienną służbę harcerską na Wołyniu.

  Jak co roku uroczystości rozpoczął harcerski apel, na którym gotowość do służby zameldowały obie rowerowe sztafety, którymi dowodzą hm. Krzysztof Kowalewski ze Zgierza (ZHP) i phm. Aleksander Radica ze Zdołbunowa (Harcerstwo Polskie na Ukrainie). Po odśpiewaniu hymnów Polski i Ukrainy odprawiona została msza święta, podczas której modlono się za poległych żołnierzy, ale również za tych zmarłych, którzy w ostatnich latach pielęgnowali pamięć o polskim dziedzictwie narodowym na Wołyniu.

  Zanim złożono kwiaty i znicze na grobach udekorowanych biało-czerwonymi wstążkami, odbyło się pobranie ziemi z kostiuchnowskiego pobojowiska, która trafi do Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie.

  Momentem kulminacyjnym uroczystości było pobranie ognia przez sztafety rowerowe i ich start. Towarzyszyliśmy kolarzom jeszcze kilkadziesiąt kilometrów. Najpierw odwiedziliśmy kwaterę legionową w Wołczecku, gdzie znajdują się mogiły pierwszych poległych w tym rejonie legionistów, w tym grób pierwszego drużynowego zgierskich harcerzy - Artura Miatkowskiego. Ostatnim punktem postoju była kwatera z poległymi w bitwie pod Kuklami. To miejsce szczególne, gdyż zostało odnalezione w tym roku.

  Wieczorem 5 listopada młodzież z ZSS nr 3 wraz z młodzieżą ze szkół łódzkich uczestniczyła w prelekcji na temat prowadzonych badań nad ekshumacją zwłok poległych legionistów, którą poprowadził wieloletni komendant obozów harcerskich na Wołyniu, pełnomocnik Chorągwi Łódzkiej ZHP ds. Wschodu – harcmistrz Jarosław Górecki – tutejszy opiekun budynku Centrum Dialogu Kostiuchnówka.Uczniowie zwiedzili również Salę Tradycji. Jest to miejsce, w którym można zapoznać się z wydarzeniami z okresu I wojny światowej i historią Legionów Polskich. W Sali Tradycji podziwialiśmy oryginalne eksponaty z okresu I wojny światowej (niejednokrotnie odnajdywane podczas prac porządkowych na cmentarzach i pobojowiskach legionowych przez harcerzy), a także pamiątki związane z współpracą Polaków i Ukraińców oraz tradycjami harcerskimi na Wołyniu. Treścią ekspozycji jest więc nie tylko historia, ale także „współczesność” polsko–ukraińskiej współpracy.

  Nazajutrz 6 listopada Ogień Niepodległości dotarł m.in. do katedry w Łucku, gdzie odebrał go ks. biskup Witalij Skomarowski.

  Tego dnia uczestniczyliśmy we mszy świętej, której przewodniczył ks. biskup Witalij Skomarowski w katedrze Piotra i Pawła w Łucku.Po skończonej mszy zwiedziliśmy zamek księcia Lubarta w Łucku.

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć upamiętniających tę uroczystość (kliknij aby obejrzeć zdjęcia)

 • Z darami na Ukrainie

  Z darami na Ukrainie_16

  W dniach 2-5 stycznia Dyrektor ZSS nr 3 Aneta Tokarska wraz z delegacją z Opoczna i Łodzi, wzięła udział w akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”.

  Delegacji z Opoczna przewodniczył burmistrz miasta Rafał Kądziela, a także sekretarz miasta, Tomasz Łuczkowski. Wśród uczestników z Łodzi znaleźli się przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, służby więziennej, harcerzy, szkół partnerskich, samorządów z byłą wojewodą panią Jolantą Chełmińską i starostą powiatu brzezińskiego Edmundem Koteckim. Przewodnikiem po ziemi wołyńskiej był harcmistrz Jarosław Górecki.

  Dyrektor ZSS nr 3 Aneta Tokarska prowadzi współpracę ze szkołą w Horajmówce od 2012 r. Głównym celem podróży delegacji z Opoczna i Łodzi było przekazanie darów, które zebrano w ramach akcji: „Świąteczna paczka dla Wołynia”.

  Organizatorem akcji jest Chorągiew Łódzka ZHP, która prowadzi Centrum Dialogu Kostiuchnówka na Ukrainie. Od prawie 20 lat współpracują z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami polonijnymi. Docierają z pomocą do Polaków mieszkających na Wołyniu oraz do ukraińskich przyjaciół. Od 1997 r. zajmują się renowacją cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie. Prowadzone każdego roku prace doprowadziły do pełnej rekonstrukcji cmentarzy legionowych w Kostiuchnówce, Wołczecku, Maniewiczach, Koszyszczach, Jeziornej oraz kwatery żołnierzy na cmentarzu rzymskokatolickim w Kowlu.

  W niezwykle wzruszającej atmosferze przebiegała wizyta w partnerskiej szkole w miejscowości Kostiuchnówka, gdzie przekazano paczki świąteczne dla dzieci ukraińskich. Młodzież śpiewała polskie kolędy i wymieniano doświadczenia związane z edukacją.

  Podczas tego wyjazdu odwiedzono rodaków mieszkających w Równem, Łucku, Maniewiczach, Kowlu i Zamłyniu, obdarowując świątecznymi paczkami. Odbyło się również spotkanie ze Stowarzyszeniem Kultury Polskiej i redaktorami Monitora Wołyńskiego — czasopisma polonijnego opisującego sytuację Polaków na Ukrainie.

  Z darami na Ukrainie_59

  Natomiast burmistrz Opoczna Rafał Kądziela spotkał się z Andriejem Soproniukiem starostą obwodu Maniewicze. Rozmawiano o problemach samorządów w Polsce i na Ukrainie. Planowano wizyty studyjne i współpracę w przyszłości.

  Ważnym elementem wyjazdu było zapalenie zniczy w polskich miejscach pamięci, m.in. w Kostiuchnówce, gdzie 100 lat temu odbyła się największa bitwa z udziałem Legionów Polskich. Odwiedzono również cmentarz w Kowlu, na którym jest pochowany Franciszek Twardowski, zamordowany podczas wojny polsko-sowieckiej 1920 r., członek rodziny sekretarza Tomasza Łuczkowskiego.

  Delegacja z województwa łódzkiego odwiedziła także dwie polskie parafie w Maniewiczach i Zamłyniu. Oprócz przekazania paczek rozmawiano z polskimi duchownymi i możliwościami pomocy rodakom na Wołyniu.

  Warto dodać, iż Gmina Opoczno przygotowała 50 paczek z darami dla polonii ukraińskiej. Natomiast uczniowie z ZSS nr 3 prowadzili od początku grudnia zbiórkę darów dla Wołynia. Wśród podarunków znalazły się m.in. artykuły spożywcze, chemiczne, biurowe oraz podręczniki i materiały ćwiczeniowe do nauki języka polskiego.

  Szczególne podziękowania należą się uczniom ZSS nr 3 w Opocznie, a także rodzicom i wychowawcom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie 19 świątecznych paczek.

  Gorące podziękowania kierujemy na ręce Państwa Jolanty i Grzegorza Nowakowskich za przekazanie 65 kg produktów mięsnych, a także p. Paulinie Ozimekza przekazanie cennych materiałów dydaktycznych dla młodzieży polonijnej zamieszkałej na Wołyniu.Więcej zdjęć w galerii


{jcomments on}
 • Kostiuchnówka - tam rodziła się niepodległość

  V Konferencja

  "Kostiuchnówka - tam rodziła się niepodległość"

  Kostiuchnówka - tam rodziła się niepodległość_3 18 grudnia 2014 rokuw Komendzie Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego w Łodzi, przy ul. Stefanowskiego 19, dyrektor ZSS nr 3 w Opocznie Pani Aneta Tokarskauczestniczyła w V konferencji ,,Kostiuchnówka - tam rodziła się niepodległość”.

  W programie przeprowadzono m.in. debatę oksfordzką ,,Współczesny patriotyzm nie różni się niczym od patriotyzmu Legionistów” organizowaną we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz wystąpieniem samego dyrektora muzeum Krzysztofa Jaraczewskiego (wnuka Józefa Piłsudskiego).

  Na zakończenie V Konferencji "Kostiuchnówka - tam rodziła się niepodległość" odbyła się wigilia przyjaciół Kostiuchnówki, z udziałem m.in. wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej.

  Więcej zdjęć w galerii

 • Zapłonął Ogień Niepodległości

  Zapłonął Ogień Niepodległości

  Zapłonął ogień niepodległości_1 W dniach 4-6.11.2015 r. młodzież z ZSS nr 3 w Opocznie wraz z dyrektorem Anetą Tokarską i opiekunem Moniką Pawlik uczestniczyła w Uroczystości pobrania Ognia Niepodległości w Polskim Lasku na Ukrainie (Kostiuchnówka).

  Tradycyjnie w listopadziesztafeta rowerowa z Hufca Zgierz przywozi Ogień Niepodległości, jaki zapłonął na mogiłach poległych na Wołyniu legionistów do Warszawy.Sztafeta rowerowa po Ogień Niepodległości została zainicjowana w 2000 roku na wzór tradycji z okresu międzywojennego. Wtedy to młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali oni ogień i nieśli do Krakowa.

  Obecnie harcerze przekazują ogień innym harcerzom i instruktorom z całej Polski uczestniczącym w capstrzyku przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Ponadto 11 listopada uczestnicy sztafety składają ogień na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, podczas głównych uroczystości z udziałem najwyższych władz państwa.

  Tegoroczne zapalenie ognia niepodległości w Kostiuchnówce odbyło się 5 listopada. Od 11 lat ogień niepodległości z Kostiuchnówki trafia na centralne uroczystości obchodów Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie, a także do wielu innych miast polskich, m.in. do Lublina i Łodzi.

  Gospodarzem uroczystości był wieloletni komendant obozów harcerskich na Wołyniu, pełnomocnik Chorągwi Łódzkiej ZHP ds. Wschodu – harcmistrz Jarosław Górecki

  Zapłonął ogień niepodległości_11 W uroczystości pobrania ognia niepodległości udział wzięły delegacje z urzędu wojewódzkiego z Łodzi, na czele z wojewodą łódzkim panią Jolantą Chełmińską,której towarzyszyli między innymi: łódzki kurator oświatyJan Kamiński, komendant wojewódzki w Łodzi nadinspektorDariusz Banachowicz, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadierAndrzej Witkowski, dyrektor Izby Celnej w Łodzi -Dorota Kędzierska,dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi -Edward Janusz, komendant Chorągwi Łódzkiej ZHP – harcmistrzTomasz Cieplucha, delegacje urzędu wojewódzkiego z Lublina, na czele z dyrektorem generalnym urzędu panemJarosławem Szymczykiem oraz przedstawiciele obwodowej i rejonowej administracji obwodu wołyńskiego i maniewickiego, na czele z I zastępcą przewodniczącego wołyńskiej obwodowej administracji państwowej panemSerhijem Kudriawcewem oraz przewodniczącą rejonowej administracji w Maniewiczach panią Ludymyłą Kyrdą, a także Konsul Generalna RP w ŁuckuBeata Brzywczy.font>

  Po raz pierwszy do Kostiuchnówki przyjechali: zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Marek Kowalski, prezydent Zgierza Konrad Staniszewskii jego zastępca Bohdan Bączek.

  Uroczystość rozpoczęło wystawienie warty honorowej przed memoriałem poświęconym polskim legionistom oraz wciągnięcie flag państwowych na maszty i odśpiewanie hymnów. „To co możemy ofiarować obrońcom niepodległości naszej ojczyzny to czas i pamięć.” – powiedziała wojewoda łódzka w trakcie swego wystąpienia.

  Mszę św. koncelebrowali biskup łucki Witalij Skomarowski, proboszcz parafii w Maniewiczach na Wołyniu – ksiądz Andrzej Kwiczałai ksiądz Kazimierz Zalewskiz Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterstwa Policji w Łodzi. Zebrani modlili się za poległych żołnierzy na Wołyniu. Po mszy do modlitwy przyłączył się kapłan obrządku prawosławnego.

  - „Chcę podziękować przede wszystkim sztafecie, bo po raz kolejny udowadniacie, że jesteście, że jest to dla was ważne. Kiedyś, gdy startowaliście po raz pierwszy, nie było tu nikogo, było zimno, padał deszcz i śnieg, a wy byliście tu sami i musieliście się wzajemnie motywować. Ale wiedzieliście, ze jest to niezwykle ważne. Symboliczne, ale bardzo dla nas wszystkich ważne. Bardzo Wam za to dziękuję” – mówiła w Polskim Lasku wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska.

  Chwilę później Ogień Niepodległości został przekazany Konsulatowi Generalnemu RP w Łucku Beacie Brzywczy, delegacji województwa łódzkiego, delegacji urzędu wojewódzkiego w Lublinie, przedstawicielom służb mundurowych, szkołom partnerskim oraz Polakom mieszkającym na Ukrainie.

  Delegacje złożyły wieńce i wiązanki na grobach legionistów, po czym był czas na indywidualne oddanie hołdu poległym oraz obejrzenie obelisków, upamiętniających bitwę.

  Następnie harcerze i chętni do przejechania pierwszego odcinka trasy do Polski ruszyli rowerami w kierunku Wołczecka, gdzie też spoczywają polscy legioniści. Na miejscowym cmentarzu na mogiłach polskich żołnierzy zapłonęły znicze, a płyty nagrobne pokryły wiązanki kwiatów.

  Zapłonął ogień niepodległości_44

  Harcerzy-rowerzystów czeka długa, licząca ponad 600 kilometrów droga do kraju. Zanim ogień z legionowej mogiły, przeniesiony w lampie naftowej, dotrze do Warszawy, przekazywany będzie na trasie sztafety lokalnym społecznościom organizującym uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

  Od kilkunastu już lat władze województwa łódzkiego i harcerze Chorągwi Łódzkiej opiekują się cmentarzami legionowymi na zachodzie Ukrainy, m.in. cmentarzem w Kostiuchnówce i leżącym nieopodal Wowczecku, zaś prowadzoną działalnością edukacyjną kształtują patriotyczną postawę kolejnych pokoleń młodych Polaków i Ukraińców. W tym roku dodatkowo obchodzono 100-lecie powstania Legionów Polskich oraz 100-lecie wybuchu I wojny światowej. Powołane w sierpniu 1914 r. Legiony brały czynny udział w walkach na wielu frontach I wojny światowej. To właśnie pod wsią Kostiuchnówka w lipcu 1916 r. doszło do jednej z największych bitew stoczonych o Polską Górę przez Legiony z armią rosyjską. W walkach w rejonie Kostiuchnówki zginęło kilkuset polskich legionistów. Ich ciała spoczywają na kilku okolicznych cmentarzach lub w pojedynczych mogiłach.

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć upamiętniających tę uroczystość (kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć)

   

   

 • Wakacje w Kostiuchnówce


  W dniach 29.06-10.07 2015 r. młodzież szkolna z Zespołu Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie wraz z młodzieżą ukraińską z pobliskich szkół wypoczywała w ośrodku w Kostiuchnówce, tj. w niewielkiej wiosce położonej koło miasta Kuzniecowsk na Ukrainie. Dzisiejszy ośrodek od 1936 do 2003 r. pełnił funkcję Szkoły Polskiej ufundowanej przez legionistów Józefa Piłsudskiego.
  Niszczejący i zdewastowany budynek został odkupiony przez stronę polską w 2009 r. i odrestaurowany w latach 2010-2011 z dotacji Senatu RP.
  Od 1997 r. harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP prowadzą renowację cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie.
  Prowadzone każdego roku prace doprowadziły do wyremontowania cmentarzy w Kostiuchnówce, Wołczecku, Maniewiczach, Koszyszczach i Jeziornej. Zostały ekshumowane i przeniesione do Polskiego Lasku w Kostiuchnówce groby legionistów z cmentarza w Kołkach.
  Ponadto od 1998 r. rokrocznie harcerze realizują programy wymiany dzieci i młodzieży: zorganizowali warsztaty i obozy dla kilku tysięcy młodych ludzi z Polski i Ukrainy. Spotkania są formą wspierania współpracy i wymiany między szkołami partnerskimi, promowaniem działań służących rozpowszechnianiu sprawdzonych rozwiązań i innowacji w zakresie zarządzania szkołami, promowaniem nauki języka polskiego i kultury polskiej. Obok wyżej wymienionych działań udało się rozwinąć program pod nazwą Dialog Edukacyjny obejmujący różne działania na płaszczyźnie oświatowej.
  W wyniku spotkań rozwinęła się współpraca między szkołami partnerskimi. Rokrocznie uczniowie spotykają się w czasie wakacji w Polsce i w czasie roku szkolnego na Ukrainie. W tym roku po raz pierwszy w wymianie polsko-ukraińskiej wraz z młodzieżą ze szkół z Łodzi uczestniczyła młodzież opoczyńska.
  Zwiedziliśmy m. in. cmentarz legionistów Józefa Piłsudskiego w Kostiuchnówce, Zamek Lubarta w Łucku, Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XVII w. w Łucku, Wołyńskie Muzeum Krajoznawcze w Łucku, Kościół Ewangelickich Chrześcijan Baptystów "Dom Ewangelia" (Łuck), Wołyńskie Muzeum Regionalne Ukraińskiego Wojska i Techniki Wojskowej, elektrownię atomową w Kuzniecowsku, prawosławną cerkiew w Czartorysku, wypoczywaliśmy nad jeziorem Lubiaż. Zajęcia prowadzone w czasie pobytu w ośrodku to: dzień Halloween, wybory Miss „Calineczka”, Miss i Mistera Kolonii 2015, zajęcia z Fitness i taniec Zumba, zajęcia z orgiami, Mini „Talent Show”, konkurs na najpiękniejszą parę „Pan i Pani”, konkurs plastyczny „Moje wakacje w Kostiuchnówce”, zajęcia sportowe, prezentacje najsłynniejszych bajek i strojów wykonanych własnoręcznie, zajęcia ze śpiewu pieśni ukraińsko-polskich i z gry na instrumentach przez siebie wykonanych, dyskoteki i na koniec w przedostatnim dniu pobytu „smutne ale prawdziwe” - Spotkanie pożegnalne z władzami miasta Maniewicze, dyrektorami szkół partnerskich, młodzieżą ukraińską. Wrażenia, nowe doświadczenia i zawarte przyjaźnie pozostaną w naszej pamięci a prezenty wręczone sobie wzajemnie będą przypominały nam o tych wyjątkowych chwilach spędzonych w gronie serdecznych, miłych i gościnnych przyjaciół z Ukrainy.
  Serdeczne podziękowania za organizację wypoczynku na Ukrainie młodzież opoczyńska wraz z opiekunem p. Moniką Pawlik kieruje na ręce Pani Dyrektor ZSS nr 3 w Opocznie Anety Tokarskiej.
  Mamy nadzieję, że to pierwszy, ale nie ostatni taki wypoczynek. W ramach podziękowań dołączamy prezentację upamiętniającą ten wyjątkowy czas wakacji spędzony na Ukrainie.
  Dziękujemy!!!
 • Wizyta delegacji partnerskiej szkoły z Horajmówki

  W dniu 10 maja podczas trwania niezwykłego wydarzenia - II Pikniku z Trójką - społeczność szkolna miała niezwykłą przyjemność goszczenia delegacji ukraińskiej, której uczestnikiem był również dyrektor partnerskiej szkoły z Horajmówki z powiatu maniewickiego - Mikołaj Dawidiuk.

  Delegacja została zaproszona do Polski przez Wojewodę Łódzkiego - Panią Jolantę Chełmińską - we współpracy z Centrum Dialogu Kostiuchnówka (www.kustiuchnowka.pl) , które to prowadzi na szeroką i różnorodną skalę współpracę ze społeczeństwem ukraińskim z tej części Wołynia. Od 1997 r. ta organizacja harcerska zajmuje  się renowacją cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie. Prowadzone każdego roku prace doprowadziły do pełnej rekonstrukcji cmentarzy legionowych w: Kostiuchnówce, Wołczecku, Maniewiczach, Koszyszczach, Jeziornej oraz kwatery żołnierzy na cmentarzu rzymskokatolickim w Kowlu. Głównym adresatem i partnerem działań na Ukrainie są środowiska Polonii. Bliska współpraca prowadzona jest ze stowarzyszeniami z Łucka, Kowla, Maniewicz, Równego, Zdołbunowa i Chersonia. Ponadto od 1998 r. organizacja ta rokrocznie realizuje programy współpracy dzieci i młodzieży: zorgani­zo­wa­no warsztaty i obozy łącznie dla kilku tysięcy osób z Polski i Ukrainy. Wielu spośród uczestników pochodziło z grona Polonii ukraińskiej, dla której odbywały się zajęcia z języka polskiego. Kolejnym działaniem partnerskim jest prowadzenie tzw. dialogu edukacyjnego, w ramach którego odbyło się kilkanaście spotkań i seminariów oraz staży dla nauczycieli, których głównym celem jest współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami i samorządami szkolnymi. W czasie spotkań nadrzędnym celem było wspieranie współpracy i wymiany między szkołami partnerskimi, promowanie działań służących rozpowszechnianiu sprawdzonych rozwiązań i innowacji w zakresie zarządzania szkołami, promowaniu nauki języka polskiego i kultury polskiej w środowisku polonijnym. Działania polskich harcerzy zaowocowały nawiązaniem współpracy przez wspierające nas władze polskie i ukraińskie. W 2010 r. została podpisana czterostronna umowa o współpracy województwa łódzkiego i Wołynia pomiędzy władzami administracji rządowej i samorządowej.

              Opiekunem delegacji był kierownik Komendy Chorągwi w Łodzi i jednocześnie wiceprezes Centrum Dialogu Kostiuchnówka - Pan Jarosław Górecki, osoba niezwykle zaangażowana w rozwój współpracy i partnerstwa pomiędzy młodzieżą polską i ukraińską oraz pielęgnowanie historii i tradycji Legionów Polskich na tych terenach. Działalność ta jest akcentowana przez renowację lub odszukiwanie zapomnianych cmentarzy legionistów na Wołyniu. Należy podkreślić fakt, że uczestnikami tego zaproszenia były osoby poszkodowane podczas dramatycznych wydarzeń rozgrywających się ostatnio w Kijowie na słynnym Majdanie, a pochodzące głównie z powiatu maniewickiego i kowelskiego. Pobyt w Polsce był związany z umożliwieniem wykonania szeregu badań w szpitalu MSWiA w Łodzi, ponieważ ludzie ci istotnie ucierpieli fizycznie podczas protestów i walk o wolność wyboru, wyrażania swojej woli i demokrację w podejściu do każdego obywatela zgodnie z jego przekonaniami.

  Podczas krótkiej, ale wzruszającej wizyty delegacji ukraińskiej w murach szkoły, a zbiegającej się z przebiegiem II Pikniku z Trójką społeczność szkolna miała niezwykłą okazję zaprezentowania całokształtu pracy i zaangażowania w budowanie miejsca, w którym każdy może wyrazić swoją indywidualność i identyfikację z miejscem, w którym spędza istotną część swojego życia.

  Można jedynie mieć wiarę i nadzieję, że zobaczymy się ze społecznością naszej partnerskiej szkoły jak najszybciej, pomimo trudnej sytuacji społeczno – politycznej na Ukrainie.

  Do Zobaczenia!


 • Ta strona internetowa używa plików cookie.

  Klikając ten przycisk, wyrażasz zgodę na używanie przez tę witrynę plików cookie.