Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Gotówka w codziennych transakcjach

Choć coraz rzadziej używamy gotówki w codziennych transakcjach, z pewnością zdarzają się sytuację, gdy się nią posługujemy. Na taką okoliczność warto wyposażyć się w wiedzę na temat weryfikacji banknotów. Jak rozpoznać fałszywy banknot i nie dać się oszukać?

Uczniowie klasy VIIID Patrycja Cupryjak, Judyta Chlewicka oraz Krzysztof Jaciubek przygotowali oraz przedstawili podczas spotkania online za pomocą aplikacji TEAMS prezentację na temat:

Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce.

Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów?

 

Podczas prezentacji uczniowie kl.VII i VIII dowiedzieli się, że aby sprawdzić autentyczność banknotu trzeba zastosować podstawową metodę:

- dotknij

- popatrz

- przechyl

Struktura papieru

Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia papieru, z którego zostały wykonane pieniądze. Łatwo rozróżnić, czy papier nie jest zbyt sztywny lub zbyt wiotki w porównaniu do banknotów, których zazwyczaj są dotykane. Oryginał będzie wydawał charakterystyczny „szeleszczący” dźwięk.

Należy również sprawdzić palcami powierzchnię banknotu. Bez problemu powinno się wyczuć nieznaczne wypukłości, a konkretnie na: portrecie władcy, godle i wszystkich napisach (np. „Narodowy Bank Polski”, nominał danego banknotu).

Nitka zabezpieczająca

Kiedy mamy przed oczami przednią część banknotu i spojrzymy pod światło, to po lewej stronie powinniśmy zobaczyć nitkę, a na niej malutkie cyferki, oznaczające nominał.

Rozeta

Po prawej stronie od portretu władcy można zobaczyć rozetę. Jeśli poruszamy banknotem w ręce, to zobaczymy, że zmienia ona kolor, mieni się. To kolejny dowód na autentyczność gotówki.

Mamy nadzieję, że informacje podane podczas prezentacji okażą się pomocne w życiu codziennym podczas wszelkich transakcji gotówkowych. Szczególnie ważna, nie tylko wśród dorosłych ale również wśród młodzieży, jest umiejętność rozpoznawania autentyczności banknotów, by czuć się bezpiecznie w finansach osobistych.