Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Gotówka w codziennych transakcjach

Choć coraz rzadziej używamy gotówki w codziennych transakcjach, z pewnością zdarzają się sytuację, gdy się nią posługujemy. Na taką okoliczność warto wyposażyć się w wiedzę na temat weryfikacji banknotów. Jak rozpoznać fałszywy banknot i nie dać się oszukać?

Uczniowie klasy VIIID Patrycja Cupryjak, Judyta Chlewicka oraz Krzysztof Jaciubek przygotowali oraz przedstawili podczas spotkania online za pomocą aplikacji TEAMS prezentację na temat:

Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce.

Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów?

 

Podczas prezentacji uczniowie kl.VII i VIII dowiedzieli się, że aby sprawdzić autentyczność banknotu trzeba zastosować podstawową metodę:

- dotknij

- popatrz

- przechyl

Struktura papieru

Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia papieru, z którego zostały wykonane pieniądze. Łatwo rozróżnić, czy papier nie jest zbyt sztywny lub zbyt wiotki w porównaniu do banknotów, których zazwyczaj są dotykane. Oryginał będzie wydawał charakterystyczny „szeleszczący” dźwięk.

Należy również sprawdzić palcami powierzchnię banknotu. Bez problemu powinno się wyczuć nieznaczne wypukłości, a konkretnie na: portrecie władcy, godle i wszystkich napisach (np. „Narodowy Bank Polski”, nominał danego banknotu).

Nitka zabezpieczająca

Kiedy mamy przed oczami przednią część banknotu i spojrzymy pod światło, to po lewej stronie powinniśmy zobaczyć nitkę, a na niej malutkie cyferki, oznaczające nominał.

Rozeta

Po prawej stronie od portretu władcy można zobaczyć rozetę. Jeśli poruszamy banknotem w ręce, to zobaczymy, że zmienia ona kolor, mieni się. To kolejny dowód na autentyczność gotówki.

Mamy nadzieję, że informacje podane podczas prezentacji okażą się pomocne w życiu codziennym podczas wszelkich transakcji gotówkowych. Szczególnie ważna, nie tylko wśród dorosłych ale również wśród młodzieży, jest umiejętność rozpoznawania autentyczności banknotów, by czuć się bezpiecznie w finansach osobistych.