Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Lekcja z ekonomią

W Szkole Podstawowej nr 3 w Opocznie odbyła się lekcja z ekonomią w ramach II edycji programu “Złote Szkoły NBP” przeznaczona dla uczniów klas VII i VIII. Lekcja miała charakter interdyscyplinarny i łączyła ze sobą elementy ekonomii, bankowości, języka angielskiego i informatyki.

               Tematem zajęć były

“Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej”.

               Zajęcia rozpoczęły się “burzą mózgów”. Uczniowie podawali swoje skojarzenia z usługami “e-banking” i “m-banking” oraz opowiadali o swoich doświadczeniach w tym temacie. Nauczycielka podała przykłady i omówiła jakie możliwości daje nam korzystanie z bankowości elektronicznej.

               Kolejnym punktem było przetłumaczenie popularnych zwrotów związanych z finansami z języka angielskiego na język polski i odwrotnie. Jak wiadomo angielski jest głównym narzędziem światowej bankowości. Umiejętność posługiwania się tym językiem może okazać się pomocna a nawet niezbędna podczas wyjazdów zagranicznych, dokonywania tam płatności czy chociażby korzystania z bankomatu.

               Następnie uczniowie zostali podzieleni na pięć grup, losując monety o różnych nominałach. Zadanie polegało na analizie tekstów oraz sformułowaniu zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej. Efektem prac było stworzenie  ”Kodeksu bezpiecznego korzystania z finansów w cyberprzestrzeni”.

               Uczestnicy zajęć zostali poinformowani o stosowanych przez banki zabezpieczeniach finansów w Internecie. Nauczycielka zwróciła uwagę na konsekwencje, jakie niesie za sobą kradzież tożsamości.

               Na zakończenie uczniowie odegrali scenki ilustrujące metody wykorzystywane przez oszustów próbujących wyłudzić dane osobowe, loginy, hasła.

Agnieszka Mazur i Katarzyna Gadek