Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Rogaliki

            14 listopada „Akademię Małego Kucharza” odwiedziła pani Lubova Horova, mama Marii Altukhovy. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z oddziałów przedszkolnych z podstawowymi zwrotami w języku ukraińskim. Następnie wszyscy udaliśmy się na stołówkę, gdzie tam wspólnie wykonaliśmy rogaliki z okazji obchodów Świętego Marcina. Były one przygotowane według ukraińskiej receptury.

            Jak widać na załączonych zdjęciach przygotowanie słodkości oraz ich degustacja sprawiła dzieciom wiele radości.

            Była to kontynuacja działań z Modułu IV, zadanie 20 „Poznajmy się” w związku z udziałem naszej placówki w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”.

Przepis na rogaliki:

- 1 kg mąki;

- 2 margaryny (miękkie);

- 10 dag drożdży;

- 1 szkl mleka;

- 1 mały proszek do pieczenia;

- 3 łyżki cukru;

- szczypta soli;

- 1 jajko;

Dodatkowo:

- marmolada;

- cukier puder (do oprószenia upieczonych rogalików).

Sposób przygotowania:

            W ciepłym mleku rozpuścić drożdże i dodać łyżkę cukru. Postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Następnie mąkę połączyć ze wszystkimi składnikami potrzebnymi do ciasta. Na koniec dodać przygotowany wcześniej rozczyn. Wyrabiać aż do otrzymania jednolitego ciasta. Przykryć je bawełnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia na 1 godz.

Ciasto rozwałkowywać na bardzo cienkie placki, w kształt koła i pociąć na 8 trójkątów. Na każdy trójkąt nałożyć ok. 1 łyżeczki marmolady i zwinąć od podstawy do wierzchołka trójkąta, tworząc rogaliki. (Końcówka ciasta powinna być podwinięta pod spód rogalika). 

Piec w nagrzanym piekarniku, jedną blachę po drugiej, ok. 20 minut do zarumienienia w temperaturze 180°C, grzałka góra-dół.