Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Zielona szkoła w Grecji

27 maja 2023 r. grupa 46 uczniów z naszej szkoły pod opieką Pań Henryki Mazur, Katarzyny Gadek, Agnieszki Mazur i Aliny Janas udała się na zieloną szkołę do Grecji.

Trasa wiodła przez, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. 28 maja, cali i zdrowi dotarliśmy do miejscowości Paralia. Naszą grecką przygodę rozpoczęliśmy od spaceru brzegiem Morza Egejskiego. Ważnym elementem naszego wyjazdu były warsztaty języka angielskiego, które odbyły się następnego dnia w Szkole Podstawowej w Paralii. Zostaliśmy ciepło przywitani przez dyrektora placówki oraz nauczycielkę języka angielskiego. Najpierw nasi uczniowie obejrzeli film pokazujący, w jaki sposób funkcjonuje grecka szkoła, a następnie w języku angielskim nasi uczniowie przedstawili kolegom z Paralii informacje o naszej szkole i miejscowości. Obie grupy miały okazję przekonać się jak ważna jest znajomość języka obcego podczas ćwiczeń integracyjnych. Uczniowie doskonali umiejętności komunikacyjne pytając się wzajemnie o zainteresowania oraz podstawowe informacje o sobie. Chwalili się także znajomością angielskich słówek podczas gry 5 Seconds. Okazało się, że nasza młodzież jest bardzo otwarta i nie ma problemu z zawieraniem nowych znajomości, a bariera językowa nie jest dla nich przeszkodą. Wierzymy, że relacje, które nawiązali z kolegami z Grecji pozostaną z nimi na dłużej podobnie jak motywacja do nauki angielskiego.

30 maja 2023 r. udaliśmy się do Aten, stolicy Grecji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Stadionu Olimpijskiego, na którym odbyła się pierwsza Olimpiada w czasach nowożytnych. Następnie nasza pani przewodnik opowiedziała nam o Akropolu, najsłynniejszym zabytku Aten. Wyposażeni w wiedzę, bardziej świadomi historii i ogromu pracy, rozpoczęliśmy wspinaczkę na wzgórze. Naszą uwagę od razu przykuł Partenon – świątynia zbudowana z białego marmuru poświęcona Atenie Dziewicy będąca jednocześnie najlepiej zachowanym i największym budynkiem Akropolu. Spacerując malowniczymi uliczkami Aten praktycznie co chwila napotykaliśmy pozostałości dawno minionych cywilizacji. Widzieliśmy resztki murów z wielkich kamieni, będących niegdyś świątyniami zapomnianych dziś bogów, mijaliśmy potężne kolumny dźwigające dawno temu dachy olbrzymich budynków. Wszystko to zrobiło na nas ogromne wrażenie.

Mieliśmy także okazję podziwiać zmianę warty przy Parlamencie mieszczącym się w byłym pałacu królewskim, położonym przy placu Syntagma. Wartę pełnią gwardziści zwani ewzonami. Naszą uwagę przykuł tradycyjny strój ewzonów składający się z plisowanej spódnicy, czerwonej czapki z frędzlami na wzór turecki, białych getrów z doczepionymi za kolanami pomponami oraz czerwonych, podkutych trzewików również ozdobionych pomponami. Ateny wzbudziły w nas one zarówno szacunek dla historii jak i podziw dla możliwości budowniczych i inżynieryjnych starożytnych Greków. Mamy nadzieję, że kiedyś wrócimy do tego wyjątkowego miasta.

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka nasza grupa dzielnych turystów otrzymała od właścicielki biura podróży Linda, Pani Krystyny Wawrowskiej upominki, które sprawiły, że będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień. W godzinach porannych udaliśmy się na Meteory, jedne z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Na ich szczytach zbudowano kilkaset lat temu ludzkimi rękami monastery, czyli greckie klasztory – miejsca spotkania Boga z człowiekiem. Do dziś w stanie umożliwiającym zamieszkanie zachowało się jedynie sześć. Nasza grupa miała okazję zwiedzić klasztor Warłama i musimy przyznać, że jest to miejsce zapierające dech w piersiach. Podziwialiśmy tam zabytkowe naczynia liturgiczne, obrazy, pergaminowe rękopisy, czy ręcznie wykonane tkaniny oraz liczne freski. Jednak to przede wszystkim widoki roztaczające się ze szczytów Meteorów zrobiły na nas największewrażenie. W trakcie naszej podróży odwiedziliśmy także warsztat pisania ikon znajdujący się w wiosce Kalambaka. Uczniowie dowiedzieli się, że ikon nie malujemy a piszemy. Młodzież miała okazję poznać różne techniki wykonywania ikon oraz jak dokładnie tworzone są te religijne dzieła sztuki.

W drodze powrotnej do Paralii udaliśmy się do malowniczo położonej, niewielkiej miejscowości Litochoro, nad którą góruje mityczny Olimp. Urzekła nas spokojna atmosfera tego miejsca oraz wspaniałe widoki na siedzibę bogów greckich.

2 czerwca wczesnym rankiem wybraliśmy się do Salonik, drugiego po Atenach największego miasta w Grecji. Na początku udaliśmy się w kierunku dzielnicy Yedikule i zamku, który stoi na jej szczycie. Znajduje się tam punkt widokowy z którego roztacza się przepiękna panorama na całe miasto oraz morze. Kolejnym punktem naszej wyprawy był pochodzący z III wieku Łuk Triumfalny oraz Rotunda św. Jerzego. Następnie udaliśmy się do jednej z najstarszych i najważniejszych budowli w Salonikach - Katedry św. Dymitra - prawosławnej cerkwi, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedziliśmy również Białą Wieżę, jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Zwiedzanie Salonik zakończyliśmy przy pomniku Aleksandra Wielkiego, do którego dotarliśmy spacerując wzdłuż brzegu Morza Egejskiego. To piękne, pełne historycznych zabytków miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie i uważamy, że śmiało może rywalizować z Atenami w konkursie na najpiękniejszą miejscowość w Grecji. Czas po powrocie z Salonik wykorzystaliśmy na plażowanie i kąpiel w morzu.

3 czerwca wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Pobyt w Grecji był dla nas wspaniałym doświadczeniem, okazją do zawarcia nowych znajomości i zacieśnienia tych, które już istniały. Nasi uczniowie nawiązali kontakt z młodzieżą z Grecji, w wolnych chwilach spotykali się i spędzali wspólnie czas. Językiem komunikacji był oczywiście angielski. Cieszymy się, że wykorzystali nadarzającą się okazję i szlifowali język nie tylko w trakcie warsztatów, ale także w codziennym życiu. Nasz pobyt w Grecji dobiegł końca, ale wspomnienia i wiedza, którą zdobyliśmy pozostaną z nami na długo.